Отпад од грађења и рушења је отпад који настаје извођењем грађевинских и других радова на изградњи и рушењу објеката, адаптацијама, реновирању, реконструисању објеката, изградњи, одржавању и замени инфраструктурних објеката, као и ископима за стамбену, индустријску и путну инфраструктуру (у даљем тексту: отпад од грађења и рушења).
Опасни отпад од грађења и рушења је отпад који има једну или више опасних карактеристика и захтева посебно поступање, и то: отпад који садржи азбест, РСВ отпад, отпад који садржи живу, отпад који садржи, састоји се или је контаминиран дуготрајним органским загађујућим материјама (РОРс отпад), отпади који садрже тешке метале и др.
Неопасни отпад од грађења и рушења је отпад који не садржи опасне материје, отпад који је инертан и/или рециклабилан.
Мешани отпад од грађења и рушења је отпад који се у складу са прописом којим се прописује класификација и категоризација отпада категорише као: 17 01 06* – мешавине или поједине фракције бетона, цигле, плочице и керамика који садрже опасне супстанце; 17 01 07 – мешавине или поједине фракције бетона, цигле, плочице и керамика другачији од оних наведених у 17 01 06; 17 02 04* – стакло, пластика и дрво који садрже опасне опасне супстанце или су контаминирани опасним супстанцама; 17 04 07 – мешани метали; 17 09 03* – остали отпади од грађења и рушења (укључујући мешане отпаде) који садрже опасне супстанце и 17 09 04 – мешани отпади од грађења и рушења другачији од оних наведених у 17 09 01 и 17 09 02 и 17 09 03.
Управљање отпадом од грађења и рушења је скуп активности и мера које обухватају одвојено сакупљање, разврставање, транспорт, складиштење, припрему за поновну употребу, поновно искоришћење и/или одлагање грађевинског отпада.
Отпадом од грађења и рушења управља се у складу са одредбама Закона о управљању отпадом („Службени гласник РС”, бр. 36/09, 88/10, 14/16, 95/18 – др. закон и 35/23) и Уредбe о начину и поступку управљања отпадом од грађења и рушења („Службени гласник РС“, бр. 93/23 и 94/23-исправка), (у даљем тексту: Уредба).
Уредба се односи искључиво на грађевински отпад и отпад од рушења (укључујући и ископану земљу са контаминираних локација), класификован у групу 17 у Каталогу отпада, који је саставни део Правилника о категоријама, испитивању и класификацији отпада („Службени гласник РС“ бр. 56/10, 93/19 и 39/21), односно на индексне бројеве отпада наведене у Прилогу 1 овог упутства.
Уредбом је прописано да је произвођач отпада од грађења и рушења дужан да сачини План управљања отпадом од грађења и рушења (у даљем тексту: План управљања отпадом), прибави сагласност на План управљања отпадом и организује његово спровођење, ако се радови изводе на објекту који је категорије Б, В и Г, у складу са Правилником о класификацији објеката („Службени гласник РС“, број 22/15).
Произвођач отпада од грађења и рушења јесте свако лице чијом активношћу настаје отпад од грађења и рушења, или свако лице чијом активношћу претходног третмана, мешања или другим поступцима долази до промене састава или природе отпада, као и инвеститор и власник отпада од грађења и рушења.
Инвеститор је правно или физичко лице на чије име се издаје грађевинска дозвола, у складу са законом којим се уређује планирање и изградња; инвеститор је лице на кога је власник објекта или дела објекта односно власник земљишта на коме се изводе радови на изградњи или уклањању објекта или дела објекта, пренео власништво над отпадом од грађења и рушења.
Власник отпада од грађења и рушења јесте власник објекта или дела објекта, односно власник земљишта на коме се изводе радови на изградњи или уклањању објекта или дела објекта, или извођач радова, када је на њега власник објекта или дела објекта, односно власник земљишта на коме се изводе радови на изградњи или уклањању објекта или дела објекта или инвеститор, уговором пренео власништво над отпадом од грађења и рушења.
Уредбом је прописано да се уз захтев за издавање дозволе о уклањању објекта, односно дела објекта инвеститор надлежном органу доставља решење о сагласности на План управљања отпадом.
Такође, уз захтев за издавање решења о грађевинској дозволи, посебној дозволи за извођење припремних радова, привременој дозволи и дозволи за извођење радова доставља се решење о сагласности на План управљања отпадом.
За објекте за које дозволу о уклањању објекта/дела објекта, односно решење о грађевинској дозволи, посебној дозволи за извођење припремних радова, привременој дозволи и дозволи за извођење радова издаје надлежна организациона јединица Општинске управе општине Сокобања, сагласност на План управљања отпадом издаје Одељење за урбанизам, локални економски развој и заштиту животне средине Општинске управе општине Сокобања.
Захтев за издавање сагласности на План управљања отпадом од грађења и рушења подноси се преко Писарнице Општинске управе општине Сокобања, Светог Саве 23, 18230 Сокобања.
Образац захтева за издавање сагласности на План управљања отпадом од грађења и рушења дат је у Прилогу 2 овог упутства. ПРЕУЗМИ ОВДЕ.
Уз захтев се прилаже следећа документација и докази:
- План управљања отпадом од грађења и рушења (2 примерка у штампаној и један примерак на преносивом електронском носачу информација ЦД или УСБ). План управљања отпадом мора бити оверен потписом произвођача отпада од грађења и рушења (инвеститора или власника отпада). У случају да захтев у име произвођача отпада/инвеститора или власника отпада подноси друго лице, потребно је уз захтев приложити овлашћење/пуномоћје;
- Локацијски услови;
- Доказ о уплати републичке административне таксе за подношење захтева и издавање решења – управног акта (оригинал налог за уплату или извод са рачуна банке), по тарифном броју 1 и 9 Закона о републичким административним таксама. Уплате одговарајућих таксених износа врше се на број уплатног рачуна 840-742221843-57 (сврха: републичка административна такса; прималац: буџет РС); шифра плаћања: 153 за готовинске уплате, а 253 за безготовинске уплате; модел 97 са позивом на број 10-094.
Садржај Плана управљања отпадом од грађења и рушења
Садржај Плана управљања отпадом од грађења и рушења одређен је Уредбом.
План управљања отпадом од грађења и рушења треба да садржи следеће податке:
- Кратак опис планираних радова: опис објекта који се руши/реконструише/гради са описом планираних радова на рушењу и уклањању/реконструкцији/изградњи објекта;
- Опис локације на којој је предвиђено извођење радова;
Напомена: уз План управљања отпадом се прилаже графички приказ, тј. ситуациони план са означеним местима за постављање судова за одвојено сакупљање/привремено складиштење различитих врста отпада од грађења и рушења;
- Податке о врсти и процењеној количини отпада који ће настати активностима на градилишту, у току изградње, рушења, адаптације, реконструкције и других радова на објекту или делу објекта, при чему се: − претходно врши преглед објекта на начин да се утврди и испита који материјали се налазе у и на објекту, као и који материјали ће у току извођења грађевинских радова постати опасни отпад, или се могу поново користити за првобитну намену (поновна употреба производа), односно рециклирати;
− подаци приказују табеларно по врсти – индексном броју отпада;
− наводе само они индексни бројеви и процењене количине отпада који ће се на конкретном градилишту генерисати током извођења радова на уклањању и изградњи објекта;
наводе само они индексни бројеви и процењене количине отпада који ће се на конкретном градилишту генерисати током извођења радова на уклањању и изградњи објекта;
Редни број Индексни број
(само група 17) Назив отпада (начин настанка отпада, припремни радови, земљани ископ, рушење, грађење и сл.) Количине
(t) /
посебно се дефинише начин поступања са отпадом који садржи азбест и другим опасним отпадом (издвајање опасног отпада, операције управљања опасним отпадом, мере заштите животне средине и здравља људи), у складу са Законом о управљању отпадом, Уредбом, Правилником о поступању са отпадом који садржи азбест („Службени гласник РС“, број 75/10), Правилником о начину склади-штења, паковања и обележавања опасног отпада („Службени гласник РС“, бр. 92/10 и 77/21) и другим прописима донетим на основу Закона којима се уређује поступање са посебним токовима отпада;
- Начин за поновно искоришћење отпада од грађења и рушења, укључујући:
− обавезу примене начела хијерархије управљања отпадом (редослед приоритета у поступку управљања отпадом: превенција настајања отпада, припрема за поновну употребу, рециклажа, остале операције поновног искоришћења – поновно искоришћење у циљу добијања енергије и др, одлагање); − могућност поновне употребе уклоњених делова објекта или поновног искоришћења отпада од грађења и рушења;
Напомена: Приликом утврђивања начина за поновно искоришћење отпада од грађења и рушења, узети у обзир прописане врсте отпада за које се може поднети захтев за одређивање престанка статуса отпада у смислу члана 5. став 1. тачка 17. Закона о управљању отпадом , у складу са Правилником о врстама отпада за које се може поднети захтев, дозвољеним поступцима и технологијама третмана за врсте отпада и другим посебним елементима за одређивање престанка статуса отпада („Службени гласник РС“, број 19/24). - Податке о врсти и процењеној количини:
- уклоњених грађевинских материјала намењених за поновну употребу на истом или другом градилишту,
- отпада од грађења и рушења планираног за предају оператеру постројења за третман, односно планираним количинама које се упућују на поновно искоришћење или одлагање.
Напомена: подаци се приказују табеларно по врсти – индексном броју отпада и морају бити усаглашени са подацима о врсти и процењеној количини генерисаног отпада (тачка 3.);
Редни број Индексни број Назив отпада Поновна употреба на локацији извођења радова
(t) Предаја ради поновног искоришћења – рециклаже* или одлагања овлашћеном оператеру
(t)
- Податке о предвиђеним методама третмана отпада од грађења и рушења:
- Описати предвиђене методе третмана од грађења и рушења које требају бити у сагласности са подацима о разматраним начинима искоришћавања отпада(из тачке 5.);
- Податке о процењеној запремини земљаног ископа, насталог због вршења грађевинских радова на градилишту и поступању са њим; наводи се укупна процењена количина земљаног ископа и количина земље која се евентуално користи на градилишту.
Напомена: У случају да у току извођења радова дође до промене количине и врсте отпада, начина поступања са отпадом и других значајних података садржаних у достављеном Плану управљања отпадом од рушења и грађења, произвођач отпада је дужан да ажурира наведени План управљања отпадом и на исти прибави нову сагласност Одељења за урбанизам, локални економски развој и заштиту животне средине Општинске управе општине Сокобања.
Мере за управљање отпадом од грађења и рушења, које су саставни део Плана управљања отпадом, обухватају:
- издвајање корисних компоненти из и са објекта пре започињања грађевинских и других радова, које се не сматрају отпадом у складу са законом којим се прописује управљање отпадом и које могу поново да се употребе у исту сврху за коју су произведени (опека, цреп и сл);
- спречавање мешања опасног и неопасног отпада од грађења и рушења и мешања различитих врста отпада;
- спречавање разношења, разливања, истицања опасног отпада у земљиште, површинске и подземне воде и ваздух;
- одређивање места за привремено складиштење отпада од грађења и рушења на месту настанка, односно на градилишту;
- испитивање и класификацију отпада од грађења и рушења;
- извођење радова на начин да се спречава настајање отпада;
- подстицање поновне употребе и поновног искоришћења отпада од грађења и рушења
- вођење евиденције и извештавање о количини и врсти генерисаног отпада од грађења и рушења, као и о третману ком је подвргнут.
Прилог 1 Каталог отпада – група 17- Грађевински отпад и отпад од рушења
Прилог 2 Образац захтева за издавање сагласности на План управљања отпадом од грађења и рушења